שלח לנו הודעה

צור עימנו קשר : 072-2223510
http://www.actuaries.org.il/wp-content/uploads/2018/04/cover6.jpg
 • אודות האגודה

  אגודת האקטוארים בישראל הינה גוף מקצועי המאגד את האנשים שסיימו את תהליך ההכשרה במקצוע האקטואריה או נמצאים בשלבים שונים של התהליך.

  אגודת האקטוארים בישראל מקדמת ומפתחת את מקצוע ומדע האקטואריה וכן מקדמת את מעמדם המקצועי ואת רמתם המקצועית של חברי האגודה. כמו כן, האגודה מקיימת מסגרת שיפוטית לשמירה על כללי האתיקה המקצועית.

  נכון לשנת 2017, חברים באגודה 381 אנשים, מתוכם 142 במעמד מלא F.I.L.A, בנוסף 54 במעמד חבר מתמחה ועוד 185 סטודנטים בשלבים שונים של ההכשרה.

  לאגודה הסכם הכרה הדדית עם אגודת האקטוארים הבריטית (The Institute and Faculty of Actuaries).
  לצפיה בפרטי ההסכם לחץ כאן

 • היסטוריה

  ראשוני האקטוארים הארץ-ישראלים הגיעו לפלשתינה, עוד טרם הקמת המדינה, בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20. בבואם נקלטו רובם בענף הביטוח, שהחל לצמוח אז בארץ. חלק מהעולים-האקטוארים לא האמינו שיוכל למצוא פרנסה בתחומי האקטואריה בארץ ישראל של הימים ההם. הם הגיעו לארץ לאחר תחילת המנדט הבריטי לאחר מלחמת העולם הראשונה, ועם גבור גלי העליה הראשונים של התנועה הציונית. שנות העשרים והשלושים של המאה הן
  השנים בהן הוקמו בארץ ישראל מספר חברות ביטוח מקומיות, בנוסף לחברות ביטוח זרות שפעלו בארץ.

  כאבי האקטואריה הישראלית נחשב פרופ’ שמעון ברויאר, מתמטיקאי חרדי, שעלה לארץ בשנת 1933, הוא היה אקטואר חברת הביטוח מגדל, המפקח הראשון על הביטוח במדינת ישראל ולאחר מכן האקטואר הראשון של המוסד לביטוח לאומי, נציין גם את ראובן (רודי) קסטלר, עלה ארצה בשנת 1936, לאחר שסיים לימודי כלכלה ומתמטיקה בגרמניה, הוא הצטרף במועד לא ידוע למגדל כאקטואר (שהוקמה באותה שנה, לפני כן שירת את הגוף שקדם לפניקס)  ונפל ב 1948 באבו טור על הגנת ירושלים.
  רוב האקטוארים העולים היו ממוצא גרמני-אוסטרי. רובם מומחים למתמטיקה או לפיזיקה שהיו לאחר מכן לאקטוארים. האקטואר הישראלי הראשון שהגיע לארץ בשנות השלושים עם דיפלומה באקטואריה היה ד"ר יהודה גרינגרד, שכיהן בעבר כמנכ"ל ראשי של מגדל.
  בשנת 1946 התכנסו, בביתו של שמעון גריבל 9 המייסדים – גב’ ד"ר ברגר , פרופ’ ברויאר, ש. גרייבל, ד"ר י. גרינגרד, נ. הלר, ד"ר מ. ליימדרפר, א. מרכוס, א. פלצנר ור. שלפר והחליטו על הקמת אגודת האקטוארים בישראל. האגודה נרשמה כחוק בשנת 1952.
  אגודת האקטוארים בישראל החלה להתרחב במספר חבריה בשנות החמישים, עם קליטתם של אקטוארים מאירופה, שהגיעו לארץ לאחר תום מלחמת העולם השנייה והתקבלו לעבודה לאחר מספר שנים בחברות ביטוח ישראליות ובמוסדות פיננסיים שנצרכו לאקטואריה.
  הקורס הישראלי הראשון שנערך בארץ להכשרת אקטוארים החל בשנת 1965 באוניברסיטה העברית בירושלים ונמשך שנתיים ימים. בוגריו, כ-15 אקטוארים, היו פעילים בתחומי הביטוח והאקטואריה בארץ עד לשנים האחרונות, חלקם פעילים עד היום.
  בשנת 1977 נפתח קורס שני ללימודי אקטואריה בישראל והפעם – על ידי אוניברסיטת תל -אביב. חלק מהמורים היו כאלה שהשתתפו בקורס שנערך 10 שנים קודם לכן באוניברסיטה העברית בירושלים. רוב הבוגרים ( 22 סה"כ) היו פעילים בתחום וחלקם עדיין פעילים במקצוע, עד היום.
  החל מ 1989 נלמד נושא האקטואריה בחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת חיפה. כיום התלמידים יכולים לבחור בין מסלול המעניק דיפלומה בטכניקות אקטואריות למסלול המעניק תואר שני בסטטיסטיקה עם התמחות באקטואריה. בוגרי המסלולים הללו מתקבלים לאגודה כחברים מתמחים ולאחר מעבר בחינות הגמר, המתבצעות היום בשיתוף פעולה של האגודה עם ה Institute and Faculty of Actuaries.
  בנוסף לאקטוארים שהוכשרו בארץ עלו במהלך השנים אקטוארים רבים מחו"ל, בעיקר מארצות המערב, שהתקבלו כחברים באגודה בהתאם לרמת הכשרתם בחו"ל.
  האגודה הייתה בין המייסדות של אגודת האקטוארים הבינלאומית ( IAA ),במתכונתה הנוכחית, והיא חברה מלאה בה. בשנת 2000 ארחה האגודה, בירושלים, את המפגש של המועצה והוועדות השונות של ה IAA. חברים באגודה משתתפים באופן פעיל בפעילות הבינלאומית וחברנו אדי לווי אף כיהן כנשיא ה IAA, לאחר שכיהן בעבר כנשיא ASTIN. חלק מחברי האגודה הצטרפו לאחת או יותר מהסקציות השונות של ה IAA.

  קרא עוד

דברי הנשיאה

ברוכים הבאים לאתר החדש של אגודת האקטוארים בישראל.

בגלישתכם באתר אני בטוחה שתיווכחו שקהל היעד שעמד לנגד עינינו בתכנון האתר היה לא רק חברי האגודה אלא גם הציבור הרחב.

בבניית האתר הושקעה מחשבה רבה כיצד להנגיש את מקצוע האקטואריה לקהל יעד שלא בהכרח מכיר את המקצוע ואת מגוון התחומים השונים של מדע האקטואריה. עבודתם של האקטוארים משפיעה על כל אחד ואחת מאתנו. האקטוארים עוסקים במגוון גדול של תחומים לרבות ייעוץ פנסיוני, תמחור מוצרים חישובי עתודות ועוד. חלק נכבד מחברי האגודה מכהנים בתפקידים בכירים ומשמעותיים בחברות הביטוח ובקרנות הפנסיה. הביקוש לאקטוארים רק הולך וגדל עם השנים ולא פעם ההיצע לא מספיק להדביק את קצב הביקוש.

על ההיסטוריה של מקצוע האקטואריה בכלל ועל התפתחות המקצוע בישראל בפרט ניתן לקרוא תחת הכותרות "תולדות המקצוע" ו"הקמת אגודת האקטוארים בישראל (ע"ר)" עוד בטרם קום המדינה.

באתר, אגדנו תחת קורת גג אחת, לטובת כלל הציבור וחברי האגודה, את מבנה האגודה, רשימת בעלי התפקידים ורשימת האקטוארים היועצים, לרבות תחום התמחותם העיקרי ומעמדם באגודה.

עבור חברי האגודה, המטרה העיקרית שעמדה לנגד עינינו בבניית האתר החדש הייתה שהחברים יוכלו למצוא מידע רלוונטי ומקצועי בפעילותם השוטפת. לפיכך, האתר מכיל מידע רלוונטי לאקטוארים רב ומגוון בכל התחומים.

תחת "אזור חברים אישי" תוכלו למצוא את רשימת הכנסים, האירועים והמפגשים שהתקיימו, לרבות מעקב  ,CPD מידע על תקנים אקטוארים שאושרו על ידי האגודה ומידע מקיף ומפורט על תכנית הלימודים ומסלול ההכשרה.

תודה רבה לכל הצוותים שעסקו בבניית האתר החדש במשך חודשים רבים,

בברכה

נעמה חשמונאי

נשיאת אגודת האקטוארים בישראל (ע"ר)